Podsumowanie realizacji projektu ,,Piecza Zastępcza siłą Powiatu Wrocławskiego”
W ramach projektu wsparciem zostały objęte osoby z rodzin zastępczych niezawodowych, zawodowych i spokrewnionych, a także osoby z rodzinnych domów dziecka, dzieci poniżej 15 roku życia, dzieci i młodzież powyżej 15 roku życia z rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, kandydaci na rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe oraz kadra zarządzającą i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, Placówek Oświatowych oraz Opiekuńczo – Wychowawczych z terenu Powiatu Wrocławskiego. Z proponowanych form wsparcia łącznie skorzystało 421 osób, w tym 188 osób z rodzin zastępczych, 107 dzieci i młodzieży oraz 126 pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, Placówek Oświatowych i Opiekuńczo – Wychowawczych.
Celem projektu było zwiększenie liczby rodzin zastępczych gotowych do przyjęcia dziecka w struktury rodziny, zwiększenie kompetencji i umiejętności wychowawczych rodzin zastępczych, dzieci i młodzieży oraz opiekunów usamodzielnienia z terenu Powiatu Wrocławskiego.
W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące zadania:
- Szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze,
- ,,Trening umiejętności Wychowawczych",
- Warsztaty pt. ,,Świat Dziecka",
- Superwizja grupowa,
- Szkolenie opiekunów usamodzielnienia,
- Prowadzenie poradnictwa m.in. psychologicznego, pedagogicznego i specjalistycznego,
- Pomoc prawna,
- Zatrudnienie w rodzinach zastępczych osób do pomocy przy sprawowaniu opieki i przy pracach gospodarskich,
- Warsztaty z przedsiębiorczości dla dzieci i młodzieży,
- Warsztaty kompetencji społecznych dla dzieci i młodzieży,
- Trening umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży,
- Gra Symulacyjna ,,Krok w przyszłość" dla dzieci i młodzieży,
- Warsztaty z psychologiem dla dzieci i młodzieży,
- Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, poradnictwa w uzyskaniu lokalu mieszkalnego,
- Prowadzenie poradnictwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy.
- Usługi brokera edukacyjnego,
- Specjalistyczne usługi psychologiczne, socjoterapeutyczne oraz logopedyczne.
W ramach projektu podjęto również działania związane ze współpracą instytucji lokalnych poprzez przeprowadzenie 12 szkoleń dla Ośrodków Pomocy Społecznej, Placówek Oświatowych oraz Opiekuńczo – Wychowawczych z terenu Powiatu Wrocławskiego. Tematyka szkoleń obejmowała zagadnienia dotyczące realizacji zadań ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przez Organizatora Pieczy Zastępczej, wsparcia rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością oraz przemocy w świecie wirtualnym i jej skutków w świecie realnym.
Dzięki realizacji projektu nastąpiła istotna poprawa sytuacji społeczno – zawodowej osób przebywających w pieczy zastępczej. Proponowane szkolenia i formy wsparcia znacząco wpłynęły na podniesienie kompetencji, rozwój i doskonalenie umiejętności wychowawczych rodzin zastępczych, co ma bezpośredni wpływ na jakość sprawowanej opieki oraz radzenie sobie z problemami i trudnościami wychowawczymi. Uczestnictwo dzieci i młodzieży w szkoleniach oraz specjalistycznym wsparciu umożliwiło im naukę i rozwój umiejętności społecznych, pracę nad poczuciem własnej wartości jako siły społecznej w dalszym rozwoju edukacyjnym i społecznym.