Szkolenia dla kandydatów na opiekunów zastępczych

Wersja dla słabowidzących:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu organizuje:

szkolenia dla kandydatów na opiekunów zastępczych
według Programu „PRIDE – Rodzinna opieka zastępcza",

które kompleksowo przygotowują zainteresowane tą formą pomocy dzieciom osoby do pełnienia funkcji rodzica zastępczego.

Spotkania odbywają się w dogodnym dla kandydatów terminie, tj. w soboty w godzinach przedpołudniowych w siedzibie tut. Centrum.
Szkolenie prowadzone jest przez certyfikowanych trenerów PRIDE – pedagoga i psychologa. W trakcie 12 spotkań grupowych, 2 spotkań indywidualnych oraz 10 godzin praktyk w funkcjonujących formach pieczy zastępczej, kandydaci otrzymują niezbędne informacje dotyczące potrzeb dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, sposobów radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi oraz zasad współpracy z różnymi instytucjami zajmującymi się statutowo opieką nad dziećmi i rodziną w kryzysie.
Ponadto osoby uczestniczące w szkoleniu, dzięki warsztatowemu charakterowi spotkań, mają możliwość zmierzenia się z własnymi emocjami oraz doświadczeniami życiowymi, które mogą mieć w przyszłości wpływ na jakość sprawowanej opieki nad dziećmi.

Stąd w szkoleniu pojawiają się takie tematy jak:

  • etapy przeżywania żalu po stracie,
  • radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, w tym z rozstaniami,
  • relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny i potencjalny wpływ, jaki będą miały na nie zmiany związane z przyjęciem nowego członka rodziny.

Osoby biorące udział w szkoleniu uzyskują dyplom potwierdzający jego ukończenie. Następnym krokiem w procedurze o uzyskanie kwalifikacji do pełnienia funkcji opiekuna zastępczego jest złożenie przez kandydatów wniosku do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego zawierającego potwierdzenie ukończenia tego szkolenia, spełnianie warunków do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz posiadania predyspozycji i motywacji do sprawowania pieczy zastępczej.

Osoby zainteresowane powyższą formą pomocy dzieciom pozbawionym opieki i miłości własnych rodziców serdecznie zapraszamy do:

  • kontaktu osobistego z pracownikami Działu Wsparcia Rodziny tut. Centrum w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 131, IV piętro, pok. 436,
  • telefonicznego: 71/72-21-859,
  • mailowego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ,

gdzie kompleksowo udzielana jest pomoc i wsparcie dla kandydatów na opiekunów zastępczych - począwszy od szkoleń, poprzez dobór właściwej formy rodzinnej pieczy zastępczej, aż do momentu podjęcia decyzji o opiece nad konkretnym dzieckiem.

Nasza współpraca kontynuowana jest także po utworzeniu rodziny zastępczej/ rodzinnego domu dziecka poprzez udzielanie wszechstronnego wsparcia dla opiekunów zastępczych i powierzonych ich opiece dzieci w formie pomocy socjalnej, pedagogicznej, psychologicznej, prawnej i finansowej.