Włącz się w pomaganie! Zostań Wolontariuszem! ZAPRASZAMY

Uczestnicy Powiatowego Klubu Seniora w Kątach Wrocławskich z wizytą w Arboretum w Wojsławicach

Wersja dla słabowidzących:


 

W 1 zddniu 24 maja 2019 r. grupa seniorów z Powiatowego Klubu Seniora w Kątach Wrocławskich udała się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy.   


Na miejscu Pani Przewodnik po Wojsławickim Arboretum zapoznała seniorów z historią Wojsławic, powstaniem kolekcji narodowych różaneczników, liliowców, bukszpanów i wrzosów. Dowiedzieliśmy się od Pani Izy, że Arboretum jest oddziałem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu wzgórz strzelińsko-niemczańskich. Pierwszym właścicielem Arboretum w Wojsławicach był Książę Brzeski Jerzy II, który w roku 1559 wzniósł dwór i folwark we wsi oraz założył dwa ogrody i sady.
Obecnie kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych i 4885 gatunków i odmian bylin, które mieszczą się na 63 hektarach parku. Znajduje się tu 900 gatunków i odmian różaneczników oraz 3100 odmian liliowców. W czasie wycieczki mieliśmy okazję podziwiać piękne odmiany tych kwiatów, które tworzyły różnokolorowe kobierce. Spotkaliśmy różne piękne rośliny takie jak: funkie, żurawki, kosaćce, ostróżki, a także drzewa różnorodne i niezwykłe takie jak: surmie z długimi strąkami, wiśnie japońskie, kolorowe klony i różnej wielkości bukszpany. Unoszący się zapach i śpiew ptaków oczarował wszystkich uczestników wycieczki.
Uczestnicy Powiatowego Klubu Seniora mieli okazję również zobaczyć rustykalne przedmioty związane z życiem domowym i przydomowym na wsi. Miło było przypomnieć sobie o przedmiotach, które dawno wyszły z domowego użytku. Ponadto znalazł się czas na odpoczynek i degustację pieczonych kiełbasek, a w nowoczesnej i pięknej restauracji w Niemczy seniorzy raczyli się smacznym deserem.
Wycieczka miała na celu aktywizację społeczną seniorów, uczestników Powiatowego Klubu Seniora w Kątach Wrocławskich.
Projekt współfinansowany w ramach Programu Wieloletniego „Senior+" na lata 2015-2020.

2 zd

3 zd